39

قرنطینه چه تاثیری بر سلامت روان کودکان دارد؟

  • کد خبر : 618
  • 08 دی 1399 - 15:54
قرنطینه چه تاثیری بر سلامت روان کودکان دارد؟
نتایج یک مطالعه جدید دانشگاه کمبریج نشان می‌دهد قرنطینه به افزایش قابل توجه علائم افسردگی در میان کودکان منجر شده است؛ نتایج این مطالعه پیامدهای ناخواسته تعطیلی مدارس را برجسته می‌کند.

 به گزارش روابط‌عمومی جشنواره فرفره به نقل از پایگاه اینترنتی نیوز-مدیکال، دولت انگلیس در واکنش به همه گیری کووید-۱۹، قرنطینه ملی وضع کرد که شامل تعطیلی مدارس و فاصله گذاری اجتماعی می شد. اعمال این تدابیر قرنطینه نگرانی های زیادی ایجاد کرد که این تدابیر می تواند بر سلامت روان کودکان و نوجوان تأثیر منفی بگذارد اما تا امروز، شواهد مستقیم نسبتاً کمی در این رابطه وجود دارد.

مستقیم ترین روش برای اندازه گیری ارتباط میان قرنطینه و سلامت روان کودکان این است که آنها را برای مدت زمان طولانی دنبال کرد و به دنبال تغییراتی بود که به اصطلاح تغییرات «طولی» نامیده می شود.

اکنون گروهی از محققان واحد «علوم شناختی و مغز» شورای تحقیقات پزشکی دانشگاه کمبریج، داده های ارزیابی سلامت روان ۱۶۸ کودک ۸ تا ۱۲ ساله را قبل از اعمال قرنطینه، در حین قرنطینه و بعد از آن در انگلیس  بررسی کردند.

نتایج این مطالعه که در نشریه  Archives of Disease in Childhood منتشر شده است،  نشان داد کودکان در دوران قرنطینه نسبت به دوران قبل از آن بیشتر تمایل به نشان دادن علائم افسردگی دارند.

«جاکومو بیگناردی»، دانشجوی دکترا در واحد علوم شناختی و مغز دانشگاه کمبریج،  گفت: قرنطینه‌های ملی که با تعطیلی گسترده مدارس همراه هستند،  موضوع بی سابقه است که تا بعد از عبور از این بحران، هیچ کس نمی تواند به طور قطع بگوید که این قرنطینه چه تاثیری بر کودکان خواهد داشت.

وی افزود: مطالعه ما یکی از اولین مطالعاتی است که کودکان را در دوران قرنطینه پیگیری کرده است و نشان می دهد علایم افسردگی در میان کودکان در دوران قرنطینه بسیار بدتر شده است. نتایج این مطالعه همچنین نشان می دهد این علائم به سن، جنسیت و وضعیت اجتماعی-اقتصادی کودکان ربطی ندارد.

به گفته این محققان، نحوه تاثیر تدابیر قرنطینه بر سلامت روانی کودکان به عوامل مختلفی بستگی دارد. مطالعه اخیر نشان می دهد تنهایی در کودکان با بروز مشکلات روانی به ویژه افسردگی ارتباط دارد. همچنین بر اساس نتایج این مطالعه، کودکان در دوران قرنطینه فرصت های کمتری برای بازی کردن و سایر فعالیت های سرگرم کننده که به بهبود خلق و خو کمک می کنند، دارند که این موضوع نیز خود به بروز مشکلات روانی یاد شده کمک می کند.

پیش از این نیز یافته های مطالعه ای که در آمریکا انجام شده بود، نشان داد؛  همه‌گیری کرونا به دلیل ایجاد اختلال در زندگی روزمره، اضطراب در مورد بیماری و انزوای اجتماعی، سلامت روان کودکان را تحت تأثیر قرار داده است.

این مطالعه نشان داد؛  از ماه آوریل (فروردین)  گذشته تا کنون اورژانس بیمارستان های سراسر آمریکا شاهد افزایش مستمر ویزیت های مربوط به سلامت روانی کودکان مدرسه ای بوده اند. این یافته ها نشان می دهد بیماری همه گیر کووید۱۹ به سلامت روان کودکان آسیب وارد می کند.

«ربکا لیب» محقق مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا در آتلانتا و نویسنده اصلی این مطالعه گفت: در این مطالعه متوجه شدیم از ماه مارس تا اکتبر، نسبت مراجعه به بخش اورژانس بیمارستان به دلیل مشکلات مرتبط با بهداشت روان ۲۴ درصد برای کودکان پنج تا ۱۱ ساله و ۳۱ درصد در بین نوجوانان ۱۲ تا ۱۷ ساله نسبت به سال ۲۰۱۹ افزایش یافته است.

بر اساس نتایج این مطالعه، ویزیت های بهداشت روان کودکان از اواسط مارس تا اواسط آوریل، زمانی که دستورالعمل های خانه نشینی در بیشتر مناطق آمریکا اعمال شد، در واقع به طرز چشمگیری کاهش یافت، اما از آن به بعد، این بازدیدها به طور پیوسته افزایش یافته است.

لینک کوتاه : https://capf.ir/?p=618

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
برچسب ها